Typy sierści oraz ich pielęgnacja

Wygląd sierści naszego psa zdradza nam w jakiej jest kondycji oraz czy nic mu nie dolega. Jeżeli sierść jest gęsta i lśniąca to znaczy, że pupil wiedzie szczęśliwe życie. Co zrobić, aby nasz pies był okazem zdrowia? Należy dbać o to, aby miał zbilansowaną dietę oraz odpowiednią dawkę ruchu na świeżym powietrzu. Bardzo ważna jest również pielęgnacja. Dbając o psa zapewniamy mu komfort zarówno fizyczny jak i psychiczny. Pielęgnacja to indywidualna kwestia i należy ją odpowiednio dobrać do typu sierści. Jeżeli chcemy zaczerpnąć rady u fachowca możemy wybrać się do najbliższego gabinetu groomerskiego, na przykład do groomera w Chełmnie. Z pewnością podpowie nam jak dbać o swojego psiaka.

Typy sierści

Krótka gładka sierść
Pielęgnacja tej sierści nie sprawia większych problemów. Wystarczy przeczesać sierść szczotką lub specjalną rękawicą z gumowymi nakładkami tylko raz w tygodniu. Ważne, aby zawsze na początku wyczesać psa pod włos, a dopiero potem zgodnie z kierunkiem wzrostu sierści.
Rasy, które są posiadaczem krótkiej, gładkiej sierści to np. doberman.

Krótka, szczeciniasta sierść
Taka sierść wymaga częstszego czesania. Świetnie sprawdzi się szczotka ze stalowym włosiem, dzięki której wyczeszemy sierść psa pasmo po paśmie. Wyczesywanie również zaczynamy pod włos, a kończymy z kierunkiem wzrostu sierści.
Psy z taką sierścią to foksteriery i jamniki szorstkowłose.

Podwójna, krótka sierść
Taką sierść należy czesać przynajmniej dwa razy w tygodniu, w okresie wiosennym i jesiennym zdecydowanie częściej. W tym przypadku również sprawdzi się szczotka ze stalowym włosiem. Pomoże w zapobieganiu powstawania kołtunów.
Podwójną sierść czyli taką, która u góry wygląda na gładką, ale posiada również drugą warstwę – grube podszycie, posiadają takie rasy jak: labrador, rottweiler.

Średnia długa, długa podwójna sierść
Pielęgnacja tej sierści jest bardzo podobna do podwójnej, krótkiej, z tą różnicą, że średnia i długa sierść posiada jeszcze gęstszy podszerstek. Aby jak najlepiej rozczesać taką sierść warto to robić kosmyk po kosmyku.
Psy, które posiadają taką sierść to chow-chow i charty afgańskie.

Kręcona sierść
Kręcona sierść wymaga więcej pracy i należy ją czesać nawet wtedy, kiedy jest częściowo ogolona. Czesząc należy przesuwać szczotkę powoli i delikatnie, aby nie zepsuć skrętu sierści. Również zaczynamy rozczesywać sierść pod włos, a kończymy zgodnie z kierunkiem wzrostu.
Taką sierść posiadają pudle.

Pielęgnacje należy dobrać odpowiednio do typu sierści, którą posiada nasz pupil. Na co dzień możemy czesać nasze psiaki w domowym zaciszu, jednak warto raz na 2/3 miesiące wybrać się do profesjonalnego psiego fryzjera.

Poprzedni wpis Trądzik różowaty – porady
Następny wpis Dlaczego szczepienia są ważne