Pellet, a Ekogroszek – który węgiel wybrać

Pellet i ekogroszek to paliwa stałe wykorzystywane do ogrzewania domów. Zarówno jeden, jak i drugi opał ma swoje zalety oraz wady. Warto przyjrzeć się bliżej obu produktom i zastanowić się, który z nich lepiej sprawdzi się w domowej instalacji centralnego ogrzewania.

Porównanie cech obu paliw

Pellet to paliwo w formie granulatu wytwarzane ze sprasowanych odpadów drzewnych. Jest to opał całkowicie ekologiczny o charakterze odnawialnym. Dobrej jakości produkt charakteryzuje się niskim poziomem wilgotności i kalorycznością na poziomie 18 MJ/kg. Ekogroszek to paliwo kopalne wytwarzane z węgla kamiennego wysokiej jakości. Charakteryzuje się niską zawartością siarki oraz innych szkodliwych substancji. Jego wartość kaloryczna wynosi od 24 do 29 MJ/kg. Do spalania obu paliw wykorzystuje się nowoczesne kotły z podajnikiem, które spełniają wyśrubowane normy dotyczące ochrony środowiska. Koszty zakupu kotłów na pellet i ekogroszek są zbliżone. Oba paliwa są wytwarzane w kraju, dlatego nie ma problemu z ich dostępnością. Przykładowo, jeśli ktoś mieszka w górach i chciałby kupić pellet Zakopane jest miejscowością, w której można to bez trudu zrobić.

Koszty ogrzewania ekogroszkiem i pelletem

Pellet to ekologiczne i czyste paliwo przeznaczone dla osób, którym zależy na środowisku naturalnym. Porównując oba produkty, należy jednak wziąć pod uwagę również względy ekonomiczne. Przyjmuje się, że koszty zakupu dobrej jakości pelletu i ekogroszku są podobne. Niższa kaloryczność paliwa drzewnego sprawia jednak, że aby uzyskać tę samą ilość ciepła, należy spalić więcej pelletu niż ekogroszku. To sprawia, że koszty ogrzewania opałem wytwarzanym z odpadów drzewnych są wyższe. Osoby, które przy wyborze systemu grzewczego kierują się stosunkiem wydajności do ceny, z pewnością wybiorą ekogroszek. Należy jednak pamiętać, że ze względu na trudną sytuację ekonomiczną polskich kopalń, ceny węgla i jego pochodnych w najbliższych latach mogą znacząco wzrosnąć. Jeśli tak się stanie, ogrzewanie pelletem może stać się bardziej opłacalne niż ekogroszkiem.

Previous post Efekt jojo
Next post Jak zatrudnić firmę windykacyjną?