Efekt jojo

Kto traktuje dietę jako krótkotrwałe rozwiązanie dla wymarzonej sylwetki, sukcesem może cieszyć się tylko przez krótki czas. Organizm człowieka jest bardzo elastyczny: szybko dostosowuje swoje potrzeby do zmniejszonego spożycia kalorii lub zmienionej diety. Jeśli po diecie powrócimy do starych, negatywnych (żywieniowych) nawyków, organizm otrzyma zbyt dużo energii. Utracona waga wraca po bardzo krótkim czasie – często nawet przytyjesz. Zjawisko to znane jest jako „efekt jo-jo”, ponieważ ciężar spada w taki sam sposób, jak w przypadku zabawek, aby następnie podskoczyć z powrotem. Jest tylko jedna rzecz do zrobienia: na stałe zmień dietę i włącz regularne ćwiczenia do swojego codziennego życia. Sprawdź: Przychodnia Nowy Fordon Bydgoszcz

3 sztuczki do utrzymania stałej wagi

  1. Oko zjada za Ciebie – i nie tylko w sensie przenośnym.Na potrzeby badania naukowcy przetestowali zachowania żywieniowe dwóch grup badanych osób. Jeden dostał talerz zupy, drugi talerz tej samej wielkości, który jednak w niewidoczny sposób był wielokrotnie uzupełniany. Wynik: druga grupa zjadła do 70% więcej, ale podczas kolejnego badania czuła się najedzona. W ten sposób oko szacuje ilość pożywienia przed spożyciem i tym samym wpływa na uczucie sytości. Nasza rada na co dzień: jedz z mniejszych talerzy! Porcje wydają się większe, co oszukuje oczy i żołądek.

    2. Myśl o sobie!

Kto nie zna tego uczucia – gdy nie wolno ci już jeść, a myślisz tylko o torcie czekoladowym. Naukowcy odkryli w teście: jeśli dawali badanym osobom zadanie intensywnego myślenia o jedzeniu określonej rzeczy, zdecydowanie mniej osób rzeczywiście je jadło. Myśl więc o jedzeniu, ale bądź ostrożny: to działa tylko wtedy, gdy naprawdę myślisz o konkretnej rzeczy, a nie tylko o samej czynności.

 

  1. Pij wodę!

Jest uważany za sztuczkę numer 1 na odchudzanie – chociaż wpływ wody pitnej na utratę wagi nie został jeszcze naukowo udowodniony. Ale jedno jest pewne: woda pitna jest zdrowsza i mniej kaloryczna niż picie soków czy lemoniad. Wypełnia również żołądek i może zapobiegać nadmiernemu uczuciu głodu. Ale nie przesadzaj – zdrowa osoba może tolerować do sześciu litrów dziennie.

Previous post Z jakimi problemami zmagają się lekarze medycyny pracy?
Next post Pellet, a Ekogroszek – który węgiel wybrać