Kuchnia azjatycka – charakterystyka kuchni pekińskiej

O dziwo kuchnia, która kształtowała się przy samej stolicy – Pekinie, nie wyrosła jednak najbardziej popularną w chinach. Co więc mogło być tego przyczyną, że wyżej wybiła się np. taka kuchnia syczuańska? Duży wpływ na potrawy z tej części kraju ma stosunkowo chłodny klimat oraz wpływy Mongolii, z którą graniczą. Często na pekińskich stołach pojawiały się dania właśnie z tego kraju, trudno było więc nie zaciągnąć do pekińskiej kuchni tamtejszej tradycji i zwyczajów. Zimą góruje tam głównie mięso baranie i jagnięce, a więc te potrawy zdecydowanie bardziej tłuste. Mała popularność tych potraw nie powinna więc nikogo dziwić. Gdzieniegdzie można jednak znaleźć tego typu dania, ponieważ kuchnia azjatycka Poznań cały czas stara się przygotowywać nowe rzeczy w menu.

Dania kuchni pekińskiej są dosyć ostre. Nie można jednak pominąć faktu, że, potrawy tego regionu gościły na stołach dworu cesarskiego, przez co do dziś dnia posiadają niezwykły kunszt i staranność wykonania. Najbardziej znaną potrawą jest kaczka po pekińsku. Jej wykonanie jest stosunkowo skomplikowane i zabiera wiele czasu, lecz smak tej potrawy jest niezwykły. Niezwykle ważna – jeśli nie najważniejsza – jest bardzo chrupiąca skórka, która powstaje w wyniku kilkugodzinnego pieczenia.

W kuchni pekińskiej jednak wiele produktów do dań smażonych jest przygotowywanych techniką „szybkiego smażenia” bez tłuszczu, aby dodać otrzymać efekt kruchości i dymnego smaku. Poza popularną kaczką, dosyć znaną potrawą (nawet w Polsce) są pierogi wontony. W ich nadzieniu można znaleźć wieprzowinę/wołowinę oraz warzywa, a wszystko polewane jest sosem azjatyckim.

Previous post Wymarzony ogród
Next post Skuteczność suplementów