Jak wybudować tani dom?

Budowa domu to przedsięwzięcie wymagające ogromnych nakładów czasu, pracy i pieniędzy. Wielu z nas zastanawia się jak zarobić na swoje własne cztery kąty. Znaleźć dodatkową pracę a może zaciągnąć kredyt? Zanim zdecydujesz się na tego typu rozwiązania sprawdź jak tanio zbudować dom. Zobacz jak oszczędzać na każdym etapie budowy, od projektu po prace wykończeniowe.

Zanim zaczniesz pomyśl jak zrobić to taniej

Żeby zbudować tani dom musisz od samego początku szukać oszczędności. Zacznijmy od działki. Jeśli jesteś już właścicielem wolnego kawałka ziemi to doskonale, jeden wydatek mniej. Jeśli nie, nic straconego. Szukając działki budowlanej pod swój nowy dom unikaj pośpiechu. Dokładnie przeanalizuj dostępne ogłoszenia, porównaj różne lokalizacje, rozmiary i konfiguracje. Bądź czujny, uważaj na podejrzanie atrakcyjne ogłoszenia, ponieważ mogą okazać się pułapką. Skomplikowana budowa geologiczna czy wysoki poziom wód gruntowych drastycznie zwiększy koszt budowy domu. Kiedy znajdziesz już odpowiednie miejsce na budowę swojego domu, negocjuj. Nie bój się dyskusji o pieniądzach. Ceny większości gruntów są zawyżone, więc istniejące duże prawdopodobieństwo, że negocjacje z właścicielem pozwolą Ci zaoszczędzić. Czasem jest to nawet kilkanaście procent ceny początkowej.

Najważniejsza część budowy – etap projektowy

Kiedy budowa domu wchodzi w etap projektowy nie zapominaj o oszczędzaniu. Proste rozwiązania są najlepsze i zazwyczaj najtańsze. Postaw na klasyczny budynek na planie prostokąta lub kwadratu. Każda bardziej wyszukana forma będzie zdecydowanie droższa. Jeśli naprawdę chcesz obniżyć koszty budowy wybierz płaski dach, jeśli takie rozwiązanie nie wchodzi w grę postaw na zwykły dach dwuspadowy. Zastanów się dobrze nad liczbą i wielkością pomieszczeń, jeden pokój mniej może pozwolić na spore oszczędności bez utraty komfortu dla przyszłych mieszkańców. Zrezygnuj z podpiwniczenia a zaoszczędzisz sporo pieniędzy.  Gotowy projekt budynku to rozwiązanie nawet kilkadziesiąt razy tańsze niż projekt indywidualny. Decydując się na pierwszą opcję wcale nie musisz rezygnować z oryginalności. W Internecie znajdziesz mnóstwo gotowych projektów budynków budowlanych od najprostszych form po budynki posiadające indywidualny charakter. Wystarczy, że wpiszesz w przeglądarkę odpowiednie zapytanie np. projekty domów Bielsko.

Czas największych wydatków – tutaj możemy zaoszczędzić najwięcej

Właściwa budowa domu to etap najbardziej kosztowny, ale też najwięcej możesz tutaj zaoszczędzić. Najtańszy sposób budowy to system gospodarczy, czyli sytuacja w której sam budujesz swój dom. Jednak nie każdy posiada na tyle umiejętności i czasu żeby temu podołać. Pojawia się konieczność wyboru firmy budowlanej. Niekoniecznie najtańsza opcja będzie tą najlepszą. Źle wykonane prace budowlane mogą generować ogromne koszty w przyszłości, a zaniedbania mogą okazać się na tyle duże, że konieczne będzie wstrzymanie budowy i rozbiórka tego co dotychczas zbudowano. Wybierając budowlańców postaw na najlepszą relację jakości do ceny. Sytuacja podobnie wygląda w przypadku zakupu materiałów budowlanych. Jeśli w twojej okolicy znajduje się ich producent to doskonale, kupisz tam najtańsze materiały. Ponadto śledź promocje w składach czy marketach budowlanych, dołącz do programów partnerskich a oszczędzisz jeszcze więcej. Najtańsze materiały budowlane odkupisz od innych inwestorów, którzy nie wykorzystali całych zapasów.

Jak widać istnieje wiele sposobów pozwalających na obniżenie kosztów budowy. Należy o nich pamiętać na każdym etapie inwestycji. Z pewnością pozwoli to na realizację marzenia o budowie taniego domu.

Poprzedni wpis Kto powinien używać aminokwasy
Następny wpis Gdzie kupować lampy biurkowe?