3 najważniejsze elementy przed kupnem mieszkania!

Nadszedł ten moment, klamka zapadła – kupujemy dom. Okazuje się, że podjęcie decyzji było najłatwiejszą częścią. Opcji jest tak wiele, że może się zakręcić w głowie. Skorzystać z oferty rynku pierwotnego czy wtórnego? Kupić dom na przedmieściach czy bliżej centrum? Parterowy, czy może wielopoziomowy? Wszystkie te elementy mają zarówno swoje wady, jak i zalety. Kupując dom na rynku wtórnym musimy się skupić przede wszystkim na 3 zagadnieniach, aby inwestycja jak najlepiej zaspokoiła nasze oczekiwania.

Przede wszystkim – lokalizacja. To na tym powinniśmy skupić się w pierwszej kolejności. Wszystko tutaj zależy od naszych upodobań – czy wolimy znaleźć dom bliżej centrum (może, to być nie łatwe zadanie, zwłaszcza w dużych miastach), czy na przedmieściach. Jeżeli decydujemy się na drugą opcję, a nieruchomość dodatkowo jest położona dalej od głównej ulicy, istotną kwestią jest droga dojazdowa – musimy dowiedzieć się, na jakich zasadach możemy ją użytkować oraz z czego jest jej powierzchnia.

Chociaż wybierając nasz przyszły dom, skupiamy się przede wszystkim na jego wyglądzie, nie powinien to być główny czynnik decydujący. Dużo ważniejszą kwestią jest stan prawny nieruchomości. Musimy koniecznie dowiedzieć się, czy nieruchomość nie jest zadłużona i jaka jest forma własności domu oraz działki. Większość tych informacji można odnaleźć w Księdze Wieczystej.

Ostatnim, chociaż nie mniej ważnym elementem są sprawy techniczne związane z domem. Podstawą jest dowiedzenie się z jakiego materiału zbudowana jest nieruchomość, dlatego przed dokonaniem zakupu poprośmy o wgląd do projektu. Równie istotny jest stan dachu (czy nie ma przecieków), elewacji (czy dom jest ocieplony) i komina. Naprawa któregokolwiek z tych elementów może nas drogo kosztować.

Kupno domu, to wyzwanie. Może się okazać, że nasza wymarzona nieruchomość ma mankamenty, o których wcześniej byśmy nie pomyśleli i musimy z niej zrezygnować. Nie można się jednak poddawać. Trzeba szukać, sprawdzać i analizować, aż do skutku.

Previous post 5 porad, jak pomóc dziecku przetrwać w szkole
Next post Tłuszcz nie jest naszym wrogiem! Poznaj dietę tłuszczową!