Nowe technologie a przemysł – jak ze sobą współdziałają?

Nowe technologie są praktycznie w każdym obszarze naszego życia – w polityce, rozrywce, gospodarce. Również przemysł został nimi objęty. Może wydawać się, że nowości techniczne w przemyśle polegają głównie na zautomatyzowaniu linii produkcyjnych i zastępowaniu ludzi maszynami. Fakt, są to zmiany najbardziej spektakularne, ale nie jedyne.

Wielu z nas uważa, że praca spawacza i szlifierza nie należy do najbardziej ekscytujących. Zapominamy jednak o tym, aby postawić się na miejscu ludzi pracujących w tej branży albo tak naprawdę w ogóle się nad tym nie zastanawiamy. Dlatego pewna firma wspomagana przez naukowców postanowiła zrewolucjonizować właśnie tę gałąź przemysłu. Zajęła się między innymi tarczą, czyli jednym z narzędzi szlifierskich. Stosując w jej budowie wyjątkowo dokładne kształtowane ziarna ścierne o trójkątnym kształcie, sprawiła, że praca jest szybsza i wydajniejsza, głównie dzięki mniejszej temperaturze podczas szlifowania i lepszej precyzji.

W pracy spawacza z kolei, bardzo ważne jest bezpieczeństwo. Jest to zawód, w którym na niebezpieczeństwo narażone są przede wszystkim oczy i drogi oddechowe. Na pomoc przychodzi ta sama firma, tym razem ze specjalnym modelem przyłbicy. Oczywiście, ten element ochronny jest stosowany cały czas (a przynajmniej powinien być), ale nie jest to sprzęt tak innowacyjny. Przyłbica wykonana za pomocą nowych technologii ma zamontowane specjalne kanały, dzięki którym wydychane powietrze nie skutkuje zaparowaniem filtra. Srebrna osłona czołowa również jest nietypowa za sprawa swojego koloru i materiału, z którego została zrobiona, ponieważ w ten sposób odbija ciepło. W przeciwieństwie do standardowych przyłbic, ta nowoczesna boki ma wykonane z szybek, dzięki którym nie doświadcza się uczucia klaustrofobii. Dodatkowo, posiada czujnik ruchu! Gdy tylko spawacz weźmie przyłbicę do ręki, załączy się filtr umożliwiający oddychanie. Proces działa również odwrotnie – kiedy pracownik odłoży sprzęt, ten się sam wyłączy.

Jak widać nowe technologie opanowały również przemysł. Dzięki nim praca może stać się wygodniejsza, bardziej efektywna i bezpieczniejsza. W końcu chodzi o to, aby rozwój i technika służyły ludziom w ulepszaniu swojego życia.

Next post 5 dowodów na to, że postęp zmienia świat. I to na lepsze!